09 Haziran 2010

İrsaliye Nasıl Düzenlenir?

Sevk irsaliyesinin nasıl düzenleneceğini örnek irsaliye üzerinden anlatacağım.
Sayın ile başlayan kısıma irsaliye düzenleyeceğiniz firmanın önce ünvanını daha sonra adresini yazınız.

V.D.(Vergi Dairesi) kısmına karşı firmanın vergi dairesini yazınız,

V.No (Vergi No) Bu kısıma karşı firmanın vergi no.sunu yazınız. Eğer irsaliye kesilecek firma şahıs şirketi ise, vergi numarası yazan yere T.C. Kimlik numarası yazılacak.

Tarih Bu alana irsaliyeyi düzenlediğiniz günün tarihi yazılacak.

Fatura No Bu alana eğer irsaliye ile birlikte faturası da hemen düzenlenirse fatura numarası yazılır. Fatura sonradan düzenlenecekse boş bırakılır.


Fatura Tarihi Bu alana eğer irsaliye ile birlikte faturası da hemen düzenlenirse fatura tarihi yazılır. Fatura sonradan düzenlenecekse boş bırakılır.

Sevk Tarihi Bu alana irsaliye ile birlikte malın sevk edileceği tarih mutlaka yazılır. Eğer sadece irsaliye tarihini yazıp, sevk tarihini yazmazsanız ileride vergi incelemesinde ceza ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü irsaliye tarihi yazılınca irsaliye düzenlenmiş kabul ediliyor, fakat sevk tarihi yazılmamış ise mal sevk edilmiş sayılmıyor.

Cinsi Bu alana göndereceğiniz ürünleri yazmanız gerekiyor. Örneğin. : Kalem, kitap ve silgi sevk edeceğimizi varsayarsak 3'ünüde ayrı ayrı satıralara yazıp karşılarına kaç adet/kilo vs.. gidecekse onlar yazılır. Farklı ürünleri birleştirip tek kalemde çıkış yaparsanız sorun yaşarsınız.

Miktar Bu alana cinsi bölümüne yazdığınız ürünlerin hangisinin kaç adet/kilo/litre vs... gideceği ilgili ürünün yanına yazılır.

Birim Bu alana ürüne ait yazdığınız miktarın adet mi, kilo mu, litre mi vs... olacağını yazarsınız.

Fiyatı Bu alanı sevk irsaliyesinde doldurulma zorunluluğu yoktur.

Tutarı Bu alanında sevk irsaliyesinde doldurulması zorunluluğu yoktur.

Teslim Eden Bu alana ürünleri sevk eden kişinin bilgileri yazılarak imzalanır.

Teslim Alan Bu alana sevk ettiğiniz ürünleri teslim alan kişinin bilgileri yazılarak imzalatılır ve irsaliyenin iki nüshası malı teslim alana verilir.


Ek bilgi :
* İrsaliyeler 3 nüsha olarak düzenlenir ve 2 nüshası malın gönderildiği şirket/şahısa verilir. 1 nüshası dosyada saklanır.
* İrsaliye sevk tarihinden itibaren en geç 7 günlük süre içerisinde düzenlenir. Yani irsaliye sevk tarihi 05/05/2010 ise en geç 11/05/2010 tarihli fatura kesilebilir. Fakat İrsaliye sevk tarihi ilgili ayın son günlerine denk geliyorsa 7 günlük süre sonraki aya sarksa bile bu süre geçerli değildir. Bu durumda en geç ay sonuna kadar faturasının düzenlenmesi gerekir.

22 yorum:

 1. güzel paylaşım
  www.fullguzelsozler.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. güzel paylaşım olmuş

  YanıtlaSil
 3. 2 sayfadan oluşan faturalarda irsaliye nasıl düzenlenir ?

  YanıtlaSil
 4. Paylaşımı yakından takip ediyorum. teşekkürler
  Tıkla

  YanıtlaSil
 5. güzel sözler
  www.neguzelsozler.blogspot.com

  YanıtlaSil
 6. http://ligtvizlehd-izle.blogspot.com

  YanıtlaSil
 7. www.indir67.blogspot.com

  YanıtlaSil
 8. yararlı paylaşım
  guzelsozler100.blogspot.com

  YanıtlaSil
 9. güzel olmuş
  guzelsozlerfull.blogspot.com

  YanıtlaSil
 10. Yardımız için tesekkürler

  YanıtlaSil
 11. bir şey sorabilirmitim. beyaz eşya tamircisiyim aracımda yaklaşık büyük küçük 100 kalem malzeme var ve bu malzemeyi belki 1 sene takmadığım oluyor ve bu malzeme ne olur ne olmaz diye yanımda taşımam gerekiyor bunun sevk irsaliyesini nasıl düzenlemem gerekir

  YanıtlaSil

Yorumlarınız, sorularınız ve önerileriniz :)